Jak se vyrábí keramické nože Ceratio a TFL nože

Nože Ceratio

Výroba nožů Ceratio

Čepel keramických nožů je vyrobena z materiálu pocházejícího z kosmického výzkumného programu. Výrobky z oxidu zirkoničitého se vyznačují výjimečnými vlastnostmi – extrémní tvrdostí, odolností vůči chemikáliím i opotřebení, nevodivostí a absolutní chemickou i fyzikální stálostí. V současnosti se výrobky z oxidu zirkoničitého používají i v dalších odvětvích - v lékařství (např. na implantáty) či v jaderných elektrárnách. Velice oblíbené jsou nově i luxusní a designově unikátní keramické náramkové hodinky.

Keramický prášek (oxid zirkonia) se nejprve mísí se zušlechťujícími aditivy (např. Ytrium) a speciálním anorganickým pojivem. Mletí prášku a přimíchávání aditiv probíhá i několik dní. Takto připravený prášek se poté formuje pod extrémním tlakem (až 3.000 kg/cm2 ) a následně vypaluje v přísně střežených krocích při teplotách mezi 1000 – 1600 °C. Keramická čepel během vypalování změní velikost až o celou 1/3. Po vychladnutí, které kvůli odstranění vnitřního pnutí trvá 36 hodin, dosahuje již tvrdost čepele 8,2 st. Mohsovy stupnice a je tudíž blízká tvrdosti diamantu.

Další zpracovávání takto tvrdého materiálu je technologicky velice náročné. Hrubější broušení čepele do požadovaného tvaru probíhá automatizovaně na diamantových brusech pod vodní hladinou. Spolu s ručním leštěním a broušením ostří trvá tento proces u každé jednotlivé čepele až 12 hodin.

Vzhledem k tomu, že keramické čepele jsou hůře detekovatelné při bezpečnostních kontrolách (např. na letištích), jsou rukojeti nožů zn. Ceratio opatřeny značením, které detekci umožňuje. Uchycení keramické čepele do rukojetí se u nožů Ceratio provádí pomocí ultrazvuku.

Pozor! U méně kvalitních nožů (prodávaných např. na tržnicích nebo v supermarketech) je čepel do rukojeti pouze vlepena, což časem vede k jejímu uvolnění. Lepidlo či pryskyřice totiž častým kontaktem s vodou mění vlastnosti a vydroluje se. Čepele méně kvalitních keramických nožů jsou navíc mnohem lámavější, musí být až 3x silnější a nejsou tudíž vůbec pružné.

Rukojeť nožů Ceratio je vyrobená z ABS s vrchní vrstvou TPR. Jedná se o nově vyvinutý hedvábný nesmáčivý povrch, který zabraňuje prokluzování nože ve vlhkých rukou. Rukojeť má navíc vroubkovanou opěru palce, která dodává jistotu při jakémkoliv držení a podpora ukazováčku plně chrání prsty proti zranění.

Nože TFL

Jak se vyrábí TFL nože

Na vysoce kvalitní ocelovou čepel (ocel 2Cr14) TFL nožů Ceratio je nanesena vysokomolekulární tekutá pryskyřice. Následně jsou čepele přemístěny do speciálních pecí, kde se pryskyřice při vysoké teplotě pevně zapeče a spojí s ocelí.

Hotové čepele TFL-line nožů jsou strojově broušeny do vysoké ostrosti. Poté jsou lisovány do ergonomicky tvarovaných rukojetí. Ty jsou pro snadný a pevný úchop vyrobeny z kombinace silikonu a plastu. Povrch je tedy příjemný a přitom lehce omyvatelný a nesmekavý.

Všechny materiály použité při výrobě TFL-line nožů Ceratio jsou zdravotně nezávadné a certifikované.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.